dselection.ru

Хлібобулочні вироби із солоного тіста. Підготовча група

Дар'я Якименко

Сьогодні хочу з Вами поділиться ось такою красою з солоного тіста.

У нас із дітьми була тема, присвячена хлібобулочним виробам. Ми дізналися з чого робиться борошно, з якого надалі виходить хліб. Поговорили про види зернових культур і про те, якою буває хліб, та різні виби хлібобулочних виробів.

Діти розповіли приказки, в яких є згадка про хлібі.

Ліплення з солоного тіста- це дуже захоплюючий та цікавий процес, як для дітей, так і для дорослих.

Вдома я зліпила ось такий кошик, коровай і пончики з солоного тіста, щоб порадувати і зацікавити дітей своїх групи.

На всіх хлопців, на заняття, я заздалегідь приготувала солоного тіста. Ось по такому рецепту:

1,5 ст. борошна

1 ст. солі (дрібною)

150 мл води

Клей ПВА


Діти були в захваті, дізнавшись, що буде таке цікаве заняття. Вони ліпили з великим задоволенням. У всіх вийшли чудові хлібні вироби.


Після повного висихання солоного тіста, ми почали кростісі наших короваїв, крендельків і бубликів.


У когось були короваї коричневі, у когось навпаки, різнобарвні та дуже яскраві.

Ось таке цікаве і веселе заняття було у нас із хлопцями. Сподіваюся, Вам сподобається наша ідея.


Публікації на тему:

Це мій перший досвід роботи із солоним тестом. До цього багато всього бачила в інших, але не наважувалася спробувати. Сподіваюся, що дані.

Добрий день, шановні колеги! Нещодавно в нашій групі пройшов проект "Моє ім'я". Підсумковим заходом цього проекту стало виготовлення.

Конспект заняття НОД «Колобок. Хлібобулочні вироби"Конспект заняття НОД на тему: "Колобок. Хлібобулочні вироби". Мета заняття: познайомити дітей з різними видами хлібобулочних виробів.

Конспект заняття з ліплення із солоного тістаЗавдання. Вчити дітей ліпити частування для ляльок із солоного тіста. Активізувати освоєні способи ліплення (розкочування кулі, сплющування,.

Для виготовлення такого півника нам необхідно: - Солоне тісто; - фольга; - стеки; - лекало півня; - гуаш та пензлики; - бісер та гудзики.

Вік дітей – 4-5 років (середня група). Цільові орієнтири (відповідно до ФГОС) 1. Розвиток уяви та творчої активності. Розвиток.

Мабуть, складно знайти людину, яка хоча б раз не зупинялася перед вітриною з ляльковими будиночками. Насправді мистецтво лялькової мініатюри не залишає байдужим нікого. Можна зовсім не цікавитися ляльками, але не цікавитися мініатюрою практично неможливо: дрібні деталі, що повторюють предмети справжнього, «дорослого» життя, можна розглядати годинами. Деякі предмети мініатюрного інтер'єру настільки витончені і технічно досконалі, що скоріше гідні, зайняти місце в музеї, ніж у кімнатці лялькового будинку. На створення подібних шедеврів йде не один місяць, проте серед різноманіття предметів лялькового інтер'єру є речі, створення яких доступне будь-кому. Одна з них – мініатюрний хліб.

Як відомо, для приготування хліба, мініатюрного чи сьогодення потрібно . Для приготування різноманітних виробів зазвичай використовується тісто солоне. Існує безліч варіантів складу цієї універсальної маси для ліплення, проте базовими компонентами завжди залишаються борошно та сіль.

Обидва інгредієнти слід взяти в рівних пропорціях та добре перемішати. Потім поступово влити таку кількість рідини, щоб при замісі вийшло щільне тісто, консистенція якого повинна дозволяти зліпити найдрібніші деталі. Для міцності як рідину можна використовувати суміш води та клею ПВА у співвідношенні 1:1.

З маси, що вийшла, слід зліпити невеликі батончики ( , крендельки і ін.). Вироби можна сформувати без використання каркаса з фольги – тісто не втратить форму при запіканні або висиханні внаслідок мініатюрного розміру виробів.

На трохи підсохлих виробах слід зробити кілька надрізів. Потрібно використовувати лише дуже гострий ніж чи лезо, щоб не деформувати майбутні «булочки».

Потім слід акуратно зробити надрізи в протилежному напрямку, а «насічки», що вийшли таким чином, трохи розсунути, щоб зовні вони нагадували надрізи на .

За бажання можна відрізати кілька скибочок від майбутнього «батону».

За допомогою легкого натискання зубною щіткою на поверхню скибочок можна надати виробам натуральної, «хлібної» текстури.

Сформовані «булочки» слід запекти в розігрітій до 200 градусів духовці до легкого зарум'янювання. Слід пам'ятати, що скибочки запікаться набагато швидше за цілі «буханки».

Готові булочки потрібно «підрум'янити» за допомогою сухої пастелі.

Так само можна приготувати різноманітні мініатюрні хлібобулочні вироби. Імітація житнього хліба вийде, якщо використовувати замість пшеничного житнє борошно.

на участь у конкурсі

«Академічний успіх»

Прізвище

По-батькові

Байрамсахатівна

Посада

Вчитель початкових класів

Загальноосвітня організація

МБОУ ЗОШ № 81

Місто (село)

м. Ульянівськ

Район

Заволзький

контактний телефон

E- mail

[email protected]

Освітня область (напрямок позаурочної діяльності)

Прикладна творчість

Навчальний предмет (назва курсу позаурочної діяльності)

Технологія

Тема уроку (заняття)

Даю згоду на обробку та використання моїх персональних даних при організації та проведенні конкурсу «Академічний успіх»

Число 28.01.2015 р.

Підпис __________ /Сорока Т. Б./

Тема урока:Виготовлення хлібобулочних виробів із солоного тіста

Вік учнів: 2 клас

Форма проведення:оповідання, бесіда, практична робота

Цілі уроку:

1. Навчальна:розширити кругозір учнів з історії ліплення хлібобулочних виробів із солоного тіста, ознайомити учнів із сучасними матеріалами, інструментами та пристроями під час виконання виробів із солоного тіста.

2. Розвиваюча: розвивати в учнів наочно-образне мислення; розвивати моторику рук, пізнавальний інтерес.

3. Виховна:виховувати шанобливе ставлення до хліба та людей праці, сприяти вихованню естетичного смаку, підвищувати інтерес до народно-ужиткового мистецтва, удосконалювати навички спілкування.

Заплановані результати освіти:

Предметні:

    знати історію використання зернових культур на території краю, вміти відмірювати та відрізати тісто за заданими розмірами, утримувати тісто під час роботи;

    розширити знання учнів про різні види хлібобулочних виробів та способи випікання хліба;

Особистісні:

    поважне ставлення до хліба, праці людей.

Метапредметні (критерії сформованості/оцінки компонентів УУД):

Регулятивні:

    постановка мети, планування, корекція своїх дій, контроль.

Пізнавальні:

    здійснюють пошук інформації з використанням ресурсів бібліотек та Інтернету;

    користуються довідниками, словниками, енциклопедіями.

Комунікативні:

    слухають та розуміють інших, співпрацюють з учителем та дітьми, взаємно контролюють один одного.

Методи навчання– пояснювально-ілюстративний, репродуктивний, частково пошуковий, бесіда, самостійна робота.

Тип уроку- Комбінований.

Наочно-ілюстрований матеріал: зразки з виробами із солоного тіста, технологічна послідовність виготовлення тіста, відеофільм.

Хід уроку.

I. Організаційний момент.

1. Привітання, контроль відвідуваності.

Встали всі у парт красиво,

Привіталися чемно,

Один на одного подивилися,

Усміхнулися, тихо сіли.

2. Перевірка готовності учнів до уроку.

II. Вивчення нового матеріалу.

-Відгадайте загадку:

М'який, пишний і запашний,

Він і чорний, він і білий,

А буває підгорілий.

Без нього поганий обід,

Смачніше його на світі немає. (Хліб.)

А хто знає прислів'я, приказки про хліб?

Прислів'я та приказки:

Хліб всьому голова.

Буде хліб – буде й обід.

Хто трудиться радий,

Той буде хлібом багатий

Розмова:

Щодня ми їжмо хліба.

А чого його роблять? (З борошна)

А муку з чого роблять? (із зерна)

А де з'являється зерно? (вирощують)

Які зернові культури ви знаєте? (жито, пшениця, ячмінь, овес, кукурудза)

Показ ілюстрацій, де показано, як вирощують хліб.

А чи у нас в ульянівській області вирощують зернові культури? (так)

Правильно, хлопці. Так як наша поверхня рівнинна, це зручно для вирощування хлібів та інших зернових культур.

Вам було встановлено знайти інформацію про те, як раніше виготовляли хліб.

Виступ учнів:

1) Село Стара Майна раніше називали село Купецьке. І там жили заможні селяни та купці. У цьому селі було кілька млинів. Селяни пекли хліб і потім продавали у крамницях. Оскільки в нас протікає річка Волга, то хлібом торгували і пристані, куди приїжджали купці з інших міст.

2) У нашому місті було місце торгівлі хлібом та зерновими продуктами, а називалося воно «Хлібна площа».

13 серпня 1864 року в Симбірську почалася страшна пожежа, яка тривала 9 днів. Потоки вогню за сильного вітру швидко знищували один квартал за іншим. Симбірськ згорів майже повністю, вціліла лише одна четверта частина міста біля річки Свіяги.

Жителям нашого міста тоді було дуже важко.

Але важче було жителям Ленінграда.

Як зараз називається це місто? (Санкт-Петербург)

3) Цього року 27 січня виповнюється 71 рік, як було знято блокаду Ленінграда. Вона тривала довгі 872 дні і забрала життя півтора мільйона людей. В оточенні разом із дорослими у ці найважчі для міста дні були 400 тисяч дітей.

Тоді хліб був на вагу золота.

Найважчою була зима 1941 року. Норми хліба постійно знижувалися і у листопаді досягли свого мінімуму. Робітники отримували 250 грам, службовці, утриманці та діти – 125 грамів хліба. І цей хліб був дуже несхожим на нинішній. Тільки наполовину складався він із борошна, якого тоді дуже не вистачало. До нього додавали макуху, целюлозу, шпалерний клей.


- Як треба ставитись до хліба? (Обережно)

Перегляд фільму «Звідки до нас прийшов хліб»

III. Фізхвилинка

Ти дивися, зима настала!

Снігу випало чимало.

Ну, скоріше біжи за мною,

Пограй у сніжки та … стій!

На Русі був ритуал зустрічати дорогих гостей хлібом, сіллю. І в наш час зустрічають нареченого та наречену хлібом та сіллю. (Показ короваю хліба)

Його ми поїмо на перерві, коли ви вимиєте руки.

Хлопці, що ми робитимемо сьогодні на уроці? (ліпити хліб)

А з чого? (Із солоного тіста)

Як це називається? (макет – зменшена копія)

Словесно-ілюстративна розповідь.

Вчитель: Сьогодні ми познайомимося з прийомами роботи із солоним тестом, навчимося виготовляти хлібобулочні вироби. Девізом нашого уроку буде прислів'я: "Рукам робота - душі свято!"

Вироби із солоного тіста - дуже давня традиція. Колись давним-давно, у сиву старовину, люди почали ліпити хлібні коржі з борошна та води та обпалювати їх на розпеченому камені.

Солоне тісто останніми роками стало дуже популярним матеріалом для творчості.

І його почали називати – тестопластика.

Організація робочого місця

Приміщення, що відводиться для занять, має відповідати санітарно-гігієнічним вимогам:

Має бути сухим, світлим, теплим;

З природним доступом повітря;

Добре налагоджена вентиляція

Відстань від очей до роботи має становити 35-40 см;

Сидіти треба прямо, торкаючись корпусом спинки стільця;

До та після роботи ретельно мити руки з милом.

Інструктаж з техніки безпеки

Працюючи з ріжучими колючими предметами бути уважними, зберігати в спеціально відведеному місці. Ножиці класти праворуч, леза повинні бути зімкнуті, кільцями до себе. Передавати ножиці кільцями вперед.

При сушінні, якщо використовується духова шафа перевірити його справність, включати та вимикати духову шафу тільки сухими руками, дотримуватись температурного режиму.

Матеріали та інструменти

1.Борошно. Для приготування солоного тіста використовується пшеничне та житнє борошно. Але в тісті з житнього борошна утворюється більше часу, його складніше сушити, в ліпленні воно більш тверде.

2.Сіль. Перебір солі може зробити тісто тендітним та ламким, що веде до утворення тріщин на виробі. Сіль можна використовувати будь-яку. Але найкраще підходить сіль "Екстра" дрібного помелу.

3. Вода. При замішуванні тіста використовується холодна вода.

4. Гуаш або акварельні фарби.

5. Скалка для розкочування тіста

6. Дерев'яний стек.

7. Ножиці.

IV.Практична робота.

Вчитель пропонує дітям, подумати та вибрати які хлібобулочні вироби вони ліпитимуть. Нагадати різні прийоми ліплення. Якщо діти задумали виліпити

    Торт, то педагог пояснює дітям, що потрібно скачати товстий коржик і вирізати з нього ¼ частина начебто ви відрізали собі шматочок торта. Торт зверху можна прикрасити виліпленим із солоного тіста вишнею або свічкою.

    Для того, щоб виліпити хліб, скочуємо кульку, формуємо з неї цеглу, що нагадувала булку хліба.

    Хлібну соломку ліпимо шляхом розкочування тіста прямими рухами рук.

    Бублики та бублики, розкотити тісто і згорнути паличку в кільце (з'єднати кінці). Крендельки, розгортаємо тісто прямими рухами долонь і згортаємо ковбаску по-різному.

    Печиво, пряники розкочуємо тісто круговими рухами і сплющуємо кульку.

(Виконання роботи дітьми)

ТЕХНОЛОГІЯ ВИГОТОВЛЕННЯ ВИРОБІВ ІЗ СОЛОНОГО ТІСТА

    Заміс тесту.

Рецепт приготування тіста: 2 частини борошна (200г); 1 частина дрібної солі (200г.); 3/4 частини води (близько 125 мл.) Води. При приготуванні тесту його потрібно добре вимісити, щоб воно стало еластичним. Еластичність тіста можна досягти, додавши при замішуванні 1-2 чайної ложки олії. Тісто може бути крутим або м'яким залежно від кількості води та борошна. Якщо під час вимішування тісто кришиться, додайте трохи води, якщо прилипає до рук – борошна.

Сушіння виробів

Існує кілька способів сушіння:

    Повітряне сушіння

Вироби сушать на повітрі, з розрахунку на 1 мм товщини виробу потрібно 1 день сушіння. Готовий для просушки виріб кладеться на освітлене сонцем місце. При нестачі сонячного світла об'ємний виріб деформується. Повітряне сушіння займає багато часу, зате не потребує витрат на електроенергію.

2. Сушіння в духовці

Час сушіння в духовці електроплити на деку 1 годину на кожні 1/2см товщені при температурі 75С.

Вироби із забарвленого тіста слід сушити при низькій температурі не більше

50С, інакше їх колір зміниться.

Для того щоб визначити, чи повністю висохло виріб, необхідно взяти його з дека, покласти на кухонну прихватку і постукати по зворотному боці виробу. Якщо звук дзвінкий, виріб висушений. Якщо ж звук приглушений, отже, всередині модель сирувата і її ще на деякий час залишити в печі.

Розфарбовування виробів

Перед розфарбовуванням потрібно переконатися, чи добре висушено виріб. Готові вироби розфарбовують гуашшю або акварельними фарбами

Солоне тісто можна отримати і кольоровим, якщо при вимішуванні додати водний розчин гуаші або харчових фарб.

V. Рефлексія з метою закріплення новостворених знань та відомостей

Вчитель : Мета нашого уроку: познайомитися з історією та технологією виготовлення хлібобулочних виробів із солоного тіста. А зараз ми дізнаємося, наскільки вам цікаво було зміст нашого уроку і що ви запам'ятали. Дайте відповідь, будь ласка, на кілька запитань:

Що нового ви дізналися на уроці?

Чого ви навчилися на уроці?

Як правильно організувати робоче місце?

Які правила техніки безпеки слід виконувати, працюючи із солоним тестом?

Який рецепт приготування солоного тіста?

Які використовуються способи сушіння фігурок із солоного тіста?

Які фарби використовують для розфарбовування виробів із солоного тіста?

Чи сподобалося вам працювати?

VI. Підбиття підсумків уроку

Вчитель оцінює роботу учнів.

Список використаної литературы:

1. Бєлова А.А. «Смачна казка із тесту», видавництво «ЕКСМО» 2007р.

2. Барилкіна Л.П., С.Є.Соколова Технологія: конспекти уроків, елективні курси, видавництво «5 за знання» 2005р.

Як приготувати тісто для ліплення.
Беремо: 1 склянку борошна вищого ґатунку, 1/2 склянки дрібної солі (не йодованої!), ¼ склянки дуже холодної води. Борошно та сіль змішуємо в мисці. Маленькими частинами наливаємо воду, щоразу добре вимішуючи тісто. Кількість води може бути різною, це залежить від властивостей муки, тому воду треба наливати невеликими порціями. Вимішуємо до тих пір, поки тісто не кришиться, і липнути до рук. Вийде дуже схоже на пластилін. Зберігати тісто потрібно в закритому контейнері або пакеті, щоб не висихало, в холодильнику. Термін зберігання три дні. Щоб тісто зберігалося довше, можна додати при замісі 2 столові ложки лимонної кислоти. (UPD- Схоже лимонна кислота якось взаємодіє з лаком для дитячої творчості, вперше робила без неї і лак був прозорим, а зараз якийсь білий.)

Як пофарбувати тісто.
Потрібно взяти невеликий шматочок тіста, зробити коржик і покласти в нього трохи гуаші. Вимісити цей шматочок доти, доки тісто не забарвиться рівномірно. Можна спочатку змішати колір на палітрі, а потім пофарбувати тісто. Але набагато зручніше пофарбувати основними квітами тісто, а потім змішувати вже забарвлені шматочки до отримання потрібних нових кольорів. Для ліплення їжі дуже важливо максимально точно повторити колір того, що ми ліпимо.
Наприклад – колір сосиски = рожевий + трохи коричневого
рожевий = багато білого + мало червоного
Для ліплення їжі знадобляться такі кольори – білий (багато), рожевий, пісочний, коричневий, жовтий, помаранчевий, зелений, червоний. І обов'язково частину тіста залишаємо незабарвленою.

Ліпимо майже як із пластиліну. Тісто дістаємо з контейнера невеликими шматочками, щоби не сохло. Якщо тісто все ж таки сухувато - додаємо кілька крапель води. Якщо волого - додаємо трохи борошна. Також можна посипати борошном руки. Щоб склеїти окремі шматочки тіста, змочимо місце з'єднання водою за допомогою пензлика. Використовуємо підручні матеріали для ліплення – прес для часнику, ситечко, зубочистки та інше.

Як зліпити:

Брокколі
Дивимося, як виглядає брокколі. Змішуємо три зелені відтінки. З шматочка найсвітлішого відтінку ліпимо ковбаску, ділимо її на маленькі відрізки – це ніжки броколі.
Через кухонне металеве ситечко продавлюємо наше тісто, виходить цікава текстура. Ніжку змочуємо водою та «приклеюємо» на неї те, що продавили через ситечко.

Ковбаса
Робимо тонкий коржик ковбасного кольору. Укладаємо на неї тонкі смужки білого тіста. Згортаємо коржик, трохи прокочуємо в руках і кладемо ненадовго в холодильник. Коли вона охолоне – нарізаємо ковбасу на скибочки. Пилимо, а не продавлюємо тісто.

Морозиво
Робимо коржик пісочного кольору, кулю та конус із білого. На коржі тильною стороною ножа продавлюємо клітини, як у вафлі. Нехай трохи полежить, злегка підсохне – надто м'який шматочок не вдасться обернути як вафлю. З білих деталей робимо морозиво та загортаємо його у вафлю.

Сир
Сирний колір = жовтий + трохи помаранчевого.
Робимо коржик, відрізаємо зайве, щоб вийшла трикутна скибочка сиру. Стрижнем від ручки робимо дірочки, великі дірочки задньою частиною, маленькі носиком стрижня.

Хліб та інші вироби із тіста
Шматочки хліба ліпимо із незабарвленого тіста, пироги можна ліпити із незабарвленого тіста або з тіста пісочного кольору. Вже повністю висохлі вироби підфарбовуємо крейдою масляної пастелі для дитячої творчості – робимо рум'яну скоринку.

Сушити готові вироби краще просто на повітрі, на гладкій поверхні – наприклад, на пластиковому файлі або клейонці. Коли верх підсохне, переверніть, щоб висох і низ.
При висиханні виробу трохи бліднуть, їх треба покрити будь-яким лаком. Дітям краще використовувати спеціальний лак для дитячої творчості на водній основі – він не має запаху.

Ще
Можна зробити дуже рідке тісто (додати води) і намазувати його. Так можна зобразити олію на бутерброді або шоколадну глазур.

Щоб не наплутати з розмірами, добре примірятися під час ліплення до тієї тарілочці, з якої потім іграшки будуть їсти.

Дісталися десерту.

Смачного:)



Завантаження...